ביה"ס היסודי 'יחד'

ביה"ס היסודי, ניסויי יחד מודיעין הינו בי"ס משלב , ממלכתי

בבי"ס כ610 תלמידים הלומדים בכתות א-ו, 3 כתות בכל שכבה. ביה"ס הינו חלק מהשדרה החינוכית של יחד מודיעין הפרושה החל מגנים ועד התיכון. ביה"ס הינו חלק מהקמפוס של קהילת יחד מודיעין בה נמצאים גנים, ביה"ס היסודי והתיכון, בי"ס גוונים לחינוך מיוחד ועמותת יחד.

ביה"ס הוכר כמרכז הפצה ופועל ככזה בתמיכת גף ניסויים ויזמות של משרד החינוך. במסגרת מרכז ההפצה ביה"ס מציע ליווי והדרכה בהקמת בי"ס וקהילות משלבות וכן מייעץ לבי"ס משלבים קיימים ומקיים השתלמויות בתחום החינוך המשלב והפדגוגיה הייחודית.

בית הספר וקהילת 'יחד' מציעים אלטרנטיבה חינוכית-קהילתית המבוססת על התפיסה שאנשים בעלי זהויות יהודיות מגוונות יכולים לחיות ולהתחנך בצוותא, , תוך יציאה למסע של גילוי הזהות היהודית – ציונית האישית של כל ילד ומשפחתו וליצור, בד בבד, מרחב ציבורי משותף. להשקפתנו, השילוב נובע מתפיסה של 'ברית יעוד' - בהשאלה מהמושג שטבע הרב סולוביצ'יק [1] . ברית שפירושה הכרעה מודעת ובחירה משותפת של אנשים לייצור חזון וייעוד משותפים ולא מתוך נסיבות ואילוצים שהביאו אותם ליצירת מסגרת משותפת.

בית הספר והקהילה מקיימים תהליכים מקבילים, עם השפעות הדדיות, מתוך הכרה כי המסע אליו יוצאים לא יכול להיעשות על ידי הילד לבדו, אלא צריך להיעשות על ידי המשפחה, כחלק מקהילה לומדת ועושה.

התפיסה החינוכית המשלבת: ב'יחד מודיעין' מכירים בהבדלים היסודיים באמונות ובצרכים של משפחות בעלות השקפות עולם יהודיות שונות אך מאמינים כי ניתן ליצור חינוך יהודי-ציוני משמעותי, המתאים לילדים ולבוגרים, דתיים וחילוניים כאחד, אשר נלמד במסגרת חינוכית-קהילתית משותפת.

החינוך המשותף אינו מכוון לתפיסת יהדות ספציפית או לאורחות חיים מסויימים. הוא נותן לגיטימציה לכל תלמיד להיות מי שהוא – ולהתגאות באורח חייו ובבחירות של משפחתו, אך ללמוד להקשיב לאחר, להבין את השקפותיו, להתפשר, ולבנות חברה עם תחושת סולידריות ושפה משותפת. בת הספר מחנך להעמקת הזהות היהודית– ישראלית ונותן לגיטימציה לפסיפס המגוון והעשיר של זהויות יהודיות.

המסע לגילוי ולהעמקה של זהות מתבצע באמצעות : א. לימוד וחקירה של ארון הספרים היהודי – ישראלי הרחב אשר מבנה אצל התלמיד מושגי ערך שילוו אותו כאבני דרך בחייו ; ב. חוויות וריטואלים מכוננים המבוססים על התרבות היהודית ישראלית.

השילוב בין ידע תיאורטי ובין חוויות מעשיות, הוא המאפשר בניית זהות שלמה, חיבור בין הרבדים השונים שדרכם האדם בונה את עולמו – השכל והרגש.

בחינוך המשותף מתעצם המתח בין הערך של בניית זהויות אישיות מגוונות, מחד, ובין האפשרות לחיות במרחב ציבורי משותף מכבד מאידך, לרבןת המחירים הנגזרים מכך. אנו רואים כערך את העיסוק בדיאלקטיקה זו ואת ההתמודדות היום יומית, כדרך לצמיחה אישית וקהילתית. לצורך כך פיתחנו עקרונות על המאפשרים לטפח מיומנויות קבלה, סובלנות וכבוד כלפי האחר לנהל קונפליקטים ולבנות הסכמות משותפות.

הייחודיות של 'יחד מודיעין' מתבטאת במימדים הבית ספריים השונים:

- תוכנית לימודים – המאפשרת מצע יהודי עשיר, מגוון עמוק אך מנגד לא שיפוטי ומזמן דיאלוג.

· אורחות חיים בית ספריים יחודיים- אשר שונים מבית ספר ממלכתי דתי מחד, ומבית ספר ממלכתי מאידך.

· הכשרה לצוות החינוכי – ביה"ס פיתח תפיסה הכשרה ייחודית המשלבת בין מסע לליבון זהות אישית של המורים, הטעמת העקרונות הפדגוגיים וחיזוק תחומי הדעת הרלוונטיים. הייחודית מתבטאת הן בתכנים והן בפדגוגיה.

· מחוייבות חברתית – החל ברמת הילד הבודד, וכלה במחוייבות משותפת ברבדים שונים בית ספריים – קהילתיים.

[1] הרב י.ד. סולוביצ'יק/ קול דודי דופק בתוך: איש האמונה- ירושלים תשכ"ח

טלפון: 08-9716353

פקס: 08-9702187

אתר בית הספר http://www.schooly2.co.il/yachadmodiinelem/

אתר קהילת יחד: http://www.yhd.org.il/

אין לך חשבון עדיין? הרשמו עכשיו!

כניסה לחשבון