יחידות לימוד

 

dgania

העץ הראשון ברשימתנו הוא ברוש- עץ המדינה בקיבוץ דגניה א' בעמק הירדן. ההגעה מאוד נוחה. מיד מימין לשער הכניסה לקיבוץ, בכביש הנמשך במקביל לגדר, במרחק נסיעה של כ- 250 מ' ניצב העץ המיוחד משמאל, במרכז הדשא. העץ ניטע בט"ו בשבט תש"ח, 1948, בפרק הזמן בין החלטת האו"ם בכ"ט בנובמבר ובין יום הכרזת המדינה בה' באייר תש"ח. הבחירה בברוש הייתה כהזדהות עם העץ שנטע הרצל במוצא. בין שרשי העץ הוטמנה מגילה שמנציחה את הברית בין האדם למקום.  הנוסח נכתב בידי איש הקיבוץ יעקב פלמוני, מייסד בית גורדון במקום. למרגלות העץ ניצב ספסל ובצמוד לו עותק של מגילת הנטיעה.

בערב יום הזכרון לחללי צה"ל אנשי דגניה מקיימים הליכת זיכרון משלד הטנק הסורי שנבלם בשערי הקיבוץ ועד לעץ המדינה וכאן מתקיים הטקס המרכזי.

"עץ המדינה" מרשים למרחוק. הוא צומח בלב מדשאה, צופה על הכנרת ונמצא בסביבתו הקרובה של הדקל שפל הצמרת, המוכר משירת רחל. הברוש מזכיר בצורתו נר וזאת מאחר והגזע מכוסה לאורכו, משורשיו ועד לצמרתו, בענפים צפופים. אכן ברוש מיוחד בנופו ובסיפורו.

 

sagra

מי לא שמע על סג'רה, מושבה גלילית הממוקמת לצידי כביש 65, מצפון לתבור בואך מחלף גולני. המושבה זכתה למקום של כבוד בתולדות ההתיישבות בארץ ובמקביל לכך לטורים של הומור ופזמונים בספרים ועל במות. 

המושבה הצנועה וסביבתה שילמו מחיר דמים גבוה במלחמת העצמאות בקרבות בהן לחמה חטיבת גולני הצעירה וגרשה את צבא ההצלה של קאוקג'י מהאזור. זו הסיבה להקמת אתר ההנצחה וקריאת הצומת ע"ש נופלי חטיבת גולני.

השם העכשווי לסג'רה הוא אילניה. זהו תרגום עברי לשם הערבי סג'רה שפרושו עץ. יודעי ומכירי דבר ומקום מחזיקים בדעה כי העץ שנתן את שמו לישוב בכל הזמנים הוא הברוש המיתמר, הבולט בסביבתו ממערב לאילניה.

למעוניינים ליהנות מנופו ומצילו של הברוש המיוחד מומלץ לעלות בכביש הראשי באילניה מערבה. עם גמר הכביש הסלול מוצב תרשים לימין הדרך, ומכאן הנסיעה בדרך סלולה ועם פנייתה ימינה אפשר כבר לראות את העץ המרשים.

בשונה מברושים אחרים, כאן לעץ, שהוא בן כ-450 שנה, יש נוף סבוך וענפים פרוסים לרוחב המעניקים לו רוחב ומראה ייחודי.

ניתן להגיע לקרבת העץ, לחסות בצילו ולשבת על הספסלים שהוצבו במקום.

dalia

התחנה הבאה במסענו בעקבות הברושים המיוחדים היא בנחל דליה, הזורם ברמות מנשה. הגבעות המאפיינות את הרמה מהוות חלק דרומי ברכס הכרמל ומשתפלות אל גבולו הדרומי שהוא נחל עירון (ואדי ערה).

מסלולי הטיולים המפורסמים בספרים או באתרי טיולים באינטרנט מציעים כמה דרכים להגעה לעץ הברוש המיוחד בנחל דליה. מניסיוני הצנוע, ניתן להגיע דרך חציית קיבוץ רמות מנשה, בנסיעה בדרך כבושה היורדת בצד מגרש הכדורגל לאפיק הנחל. בנסיעה מדודה צופים בכביש 6 וממשיכים בדרך העוברת תחתיו ובמרחק נסיעה של כמה דקות מבחינים בעץ הברוש.

העץ נראה כפירמידה ירוקה. כאשר נמצאים בצילו מבחינים בענפים עבים בפריסה אופקית השזורים גם בענפים המאפיינים את הזן הצריפי. מורכבות העץ עושה אותו ליחיד ומיוחד בארץ ישראל ומכאן גם נושא למחקר.

 (מתוך: על ברושים ואנשים)

אין לך חשבון עדיין? הרשמו עכשיו!

כניסה לחשבון