יחידות לימוד

מיעוט הידע הקיים על מרד בר כוכבא- נושא הרה גורל כל כך שהכתיב, ככל הנראה, את גורלו של העם היהודי באלפי השנים שלוו לו- יצר מעטה ערפילי המשמש "בית גידול" פורה במיוחד ליצירת מיתוסים. קצרה היריעה מלדון בכלל ההשערות הספקולטיביות המועלות בהקשרו של בר כוכבא במקורות שונים במרוצת הזמן, לכן אבחר להתמקד במוטיב המיתי המרכזי ביותר, בעיניי, ולבחון לעומק את הקשריו, משמעויותיו ומקורות התפתחותו- זהו סיפור בר כוכבא והאריה.

נראה שבתודעתם של מרבית האנשים הזוכרים את דמותו, מתקשר בר כוכבא בראש ובראשונה לאריה כלשהו: יש הזוכרים כי "על פי המסורת" נלחם בר כוכבא באריה אימתני שאיים לבולעו בזירת הקרב וניצח אותו; יש שיזכרו שלא התרחש כלל קרב בין השניים, זאת מכיון שהאריה סירב לתקוף את בר כוכבא, ויש שיזכירו שבהמשך רכב בר כוכבא על אותו אריה שהפך לבן לווייתו ואף השתתף בקרבות על חירות העם היהודי. במרוצת הזמן הפך סיפור בר כוכבא והאריה, בעיניהם של רבים, להיות הסיפור המזוהה ביותר עם דמותו של בר כוכבא, אף יותר מהנהגתו של האחרון את המרד שנכשל נגד הרומאים.

כך מסופרת אגדת בר כוכבא עד היום בגני ילדים ובבתי ספר יסודיים רבים. מבלי לבדוק זאת באופן מדעי, אעלה השערה כי מרבית הילדים שחונכו במוסדות ציוניים בארץ ישראל ימהרו לזהות את דמותו של בר כוכבא עם שיר הילדים של לוין קיפניס שבו מקום נרחב לעלילותיהם של בר כוכבא והאריה..

(מתוך אתר יקום תרבות)

אין לך חשבון עדיין? הרשמו עכשיו!

כניסה לחשבון