יחידות לימוד

לאה שבת: "לו יהי" בביצועה של חוה אלברשטיין

"כל שנבקש לו יהי, זאת כבר התחלה שמלטפת את הלבבות. אין אדם שאין לו רצונות, ובשיר הזה לא מבקשים מגדלים גדולים, אלא דברים שמחזקים ושומרים על רוח האדם. כמו שאומרים, לו יהי בקטנה, באנושיות של הבן אדם".

בני בשן: "We Shall Overcome" של פיט סיגר

"כי זה שיר שמאמין באנושיות יותר מכל דבר אחר"

הפרוייקט מתוך אתר וואלה. לצפיה בבחירות נוספות, לחץ כאן

 אָדָם בְּחַיָּיו / יהודה עמיחי

אָדָם בְּחַיָּיו אֵין לוֹ זְמַן שֶׁיִּהְיֶה לוֹ

זְמַן לַכֹּל.

וְאֵין לוֹ עֵת שֶׁתִּהְיֶה לוֹ עֵת

לְכָל חֵפֶץ. קֹהֶלֶת לֹא צָדַק כְּשֶׁאָמַר כָּךְ.

אָדָם צָרִיך לִשׂנֹא וְלֶאֱהֹב בְּבַת אַחַת,

בְּאוֹתָן עֵינַיִם לִבְכּוֹת וּבְאוֹתָן עֵינַיִם לִצְחֹק

בְּאוֹתָן יָדַיִם לִזְרֹק אֲבָנִים

וּבְאוֹתָן יָדַיִם לֶאֱסֹף אוֹתָן,

לַעֲשׂוֹת אַהֲבָה בַּמִּלְחָמָה וּמִלְחָמָה בָּאַהֲבָה.

וְלִשׂנֹא וְלִסְלֹחַ וְלִזְכֹּר וְלִשְׁכֹּחַ

וּלְסַדֵּר וּלְבַלְבֵּל וְלֶאֱכֹל וּלְעַכֵּל

אֶת מַה שֶּׁהִיסְטוֹרְיָה אֲרֻכָּה

עוֹשָׂה בְּשָׁנִים רַבּוֹת מְאֹד.

אָדָם בְּחַיָּיו אֵין לוֹ זְמַן.

כְּשֶׁהוּא מְאַבֵּד הוּא מְחַפֵּשׂ 

כְּשֶׁהוּא מוֹצֵא הוּא שׁוֹכֵחַ,

כְּשֶׁהוּא שׁוֹכֵחַ הוּא אוֹהֵב

וּכְשֶׁהוּא אוֹהֵב הוּא מַתְחִיל לִשְׁכֹּחַ.

(השיר המלא- כאן)

החיים תחת שתי שמשות/מאת: פרופ' ידידיה שטרן

מאמר ראשון בסדרת מאמרים של המכון ב – Jewish Week, שמטרתה להציע לקוראים דיון מתמשך בטור דו-שבועי, בסוגיות שעל הפרק, בארצות הברית ובישראל, שמבטאות את היחסים המשלימים והמתוחים בין היהדות לבין שיח זכויות האדם.

בתרבות הליבראלית, מגילת זכויות האדם היא הטקסט הקרוב ביותר לכתבי קודש. יש המדברים, בהשאלה, על "דת זכויות האדם" כמבטאת את עיקרי הזהות של האדם המערבי בן התקופה.

מה יחסה של היהדות לעניין זה? תלוי את מי שואלים.

רבים יאמרו שהיהודים המציאו את הרעיון. לתמיכה בעמדתם יביאו פסוקים מהתורה ("ואהבת את הגר"), מהתנ"ך (הרגישות החברתית של עמוס), אמירות של חז"ל ("חביב אדם שנברא בצלם"), התנהגות של יהודים בעבר הרחוק (חופש הביטוי והפלורליזם המאפיין את התלמוד כולו) והקרוב (במלחמה באפרטהייד בדרום אפריקה). הם גם ינופפו בגאווה מוצדקת בעובדה שמחבר מגילת זכויות האדם הבינלאומית, רנה קאסן, היה יהודי אשר ייחס את מעורבותו בתחום, ליהדותו.

אחרים יאמרו ששיח זכויות האדם הוא היפוכה של יהדות. שיח הזכויות מעמיד במרכז את האדם הבודד ואת זכויותיו כלפי כל העולם כולו ואילו היהדות מבחינה בין בני אדם על בסיס השתייכותם הקבוצתית. היא גם מתמקדת בחובותיו של האדם (מצוות – בין אדם למקום ובין אדם לחברו) ולא בזכויותיו. כראיה יביאו פסוקים מהתורה (השמדת עיר שעובדת אלילים), מהתנ"ך (המצווה לבצע ג'נוסייד בשבעת העמים שהתגוררו בארץ כנען, בספר יהושע), אמירות של חז"ל (כל המציל נפש אחת מישראל" –דווקא יהודי – "כאילו הציל עולם מלא"), התנהגות של יהודים בעבר הרחוק (מוות קולקטיבי על קידוש השם בימי הביניים) והקרוב (מצע הבחירות של הרב מאיר כהנא, שהיה גזען, בוסס על מקורות יהודיים) ועוד.

לוויכוח באשר ליחסה של היהדות לזכויות האדם יש השלכות עצומות על ההווה ועל העתיד היהודי בעולם כולו וגם במדינת ישראל. בארצות הברית, הקולות המדגישים את הפער בין היהדות לבין שיח זכויות האדם גורמים לדור היהודי הצעיר להרגיש מנוכר ליהדותו. היא עלולה להיתפס לא רק כבלתי רלבנטית לחייהם, אלא גם כבלתי רצויה מצד תכניה המהותיים. מי שמזהה את היהדות עם גזענות או עם הפלייה לרעה של נשים - לא ירצה להיות יהודי.

בישראל הבעיה אף מתחדדת: זהו המקום היחיד בעולם בו היהדות מחזיקה בשליטה בטריטוריה ולכן קובעת כיצד תראה הספירה הציבורית. רק בישראל החוק, הצבא, הבטוח הלאומי, מערכת הבריאות וכל החיים הציבוריים יכולים לבטא העדפות של יהודים. לפיכך מי שמדגיש את הפער בין יהדות וזכויות אדם עלול ליצור מתח הרסני בין שני המאפיינים החוקתיים של מדינת ישראל: מדינה יהודית ומדינה דמוקרטית. לשיטתו, על הישראלים לבחור בין יהדות לבין דמוקרטיה.

חשיבות הסוגיה נוגעת לחייו של כל יהודי באשר הוא וגם לחייה של היהדות כדת, כתרבות, כלאום. היא מכרעת באשר לעתידה של מדינת ישראל.

היהדות בישראל ובתפוצות מתקיימת תחת אורן הבוהק של שתי שמשות בוהקות: הציביליזציה היהודית-מסורתית והציביליזציה המערבית-ליברלית. שתיהן תלויות בשמיים שמעלינו ושתיהן מנחות אותנו ומעשירות את חיינו. כאשר אנו נאלצים לבחור בין המחויבות שלנו ליהדות לבין הבחירה שלנו בזכויות האדם אנו מרגישים כילד הנאלץ לבחור בין אבא ואמא, שניהם אהובים. אמת, כל אחד מההורים בתא המשפחתי הוא בעל יישות נבדלת, עם תכונות והעדפות שונות, ואסור לטשטש עובדה זו. אבל תפקוד המשפחה כולה תלוי במידת שיתוף הפעולה, הדיאלוג הפתוח והיחס הרגשי בין שני ההורים.

(מתוך אתר המכון הישראלי לדמוקרטיה)

בתאריך 10/12/1948 קיבלה עצרת האומות המאוחדות את ההכרזה בדבר זכויות האדם ופנתה לכל המדינות החברות בכדי שיפרסמו את נוסח ההכרזה וכדי שתופץ, תוחדר, תיקרא ותוסבר בבתי הספר ובמוסדות חינוך אחרים.

הצהרה זו מנסחת את עקרונות היסוד של זכויות האדם בעולם ומהווה בסיס לכל אמנות זכויות האדם שנחתמו אחריה. ההכרזה מהווה גם תשתית לחוקות של מדינות רבות ובסיס חשוב במשפט הבינלאומי.

שורשיה הרעיוניים של ההכרזה נובעים מאחת מתקופות השפל החמורות ביותר בהיסטוריה האנושית - מלחמת העולם השנייה ואירועי השואה בתקופה זו. 

עוד על יום זכויות האדם במערכת החינוך - כאן

פעילות לתלמידים באתר "בין הצלצולים"- כאן

הואיל והכרה בכבוד הטבעי לכל בני משפחת האדם ובזכויותיהם השוות והבלתי נפקעות הוא יסוד החופש, הצדק והשלום בעולם

הואיל והזלזול בזכויות האדם וביזוין הבשילו מעשים פראיים שפגעו קשה במצפונה של האנושות, בניין עולם שבו ייהנו כל יצורי אנוש מחירות הדיבור והאמונה ומן החירות מפחד וממחסור, הוכרז כראש שאיפותיו של כל אדם

הואיל והכרח חיוני הוא שזכויות האדם תהיינה מוגנות בכוח שלטונו של החוק, שלא יהא האדם אנוס, כמפלט אחרון, להשליך את יהבו על מרידה בעריצות ובדיכוי

הואיל והכרח חיוני הוא לקדם את התפתחותם של יחסי ידידות בין האומות

הואיל והעמים המאוגדים בארגון האומות המאוחדות חזרו ואישרו במגילה את אמונתם בזכויות היסוד של האדם, בכבודה ובערכה של אישיותו ובזכות שווה לגבר ולאישה ומנוי וגמור אתם לסייע לקידמה חברתית ולהעלאת רמת החיים מתוך יתר חירות

הואיל והמדינות החברות התחייבו לפעול, בשיתוף עם ארגון האומות המאוחדות, לטיפוח יחס כבוד כללי אל זכויות האדם ואל חירויות היסוד והקפדה על קיומן

הואיל והבנה משותפת במהותן של זכויות וחירויות אלה היא תנאי חשוב לקיומה השלם של התחייבות זו

לפיכך מכריזה העצרת באוזני כל באי העולם את ההכרזה הזאת בדבר זכויות האדם כרמת הישגים כללית לכל העמים והאומות. כדי שכל יחיד וכל גוף חברתי ישווה תמיד לנגד עיניו וישאף לטפח, דרך לימוד וחינוך, יחס של כבוד אל הזכויות ואל החירויות הללו, ולהבטיח באמצעים הדרגתיים, לאומיים ובינלאומיים, שההכרה בעקרונות אלה וההקפדה עליהם תהא כללית ויעילה בקרב אוכלוסי המדינות החברות ובקרב האוכלוסים שבארצות שיפוטם.

(המשך פירוט הסעיפים כאן)

kraza

למבחר כרזות נוספות- לחץ כאן

אין לך חשבון עדיין? הרשמו עכשיו!

כניסה לחשבון