יחידות לימוד

חג הסוכות מאופיין במצוות ומנהגים רבים, בהם: ישיבה בסוכה, נטילת ארבעת המינים, שמחה, אירוח בסוכה, עלייה לרגל ועוד. מקורן של מרבית המצוות הללו הוא במקרא:

הישיבה בסוכה מוזכרת בספר ויקרא, שם מוסבר כי הישיבה בסוכה הינה זכר לסוכות שבני ישראל ישבו בהם בצאתם ממצרים:

"בַּסֻּכֹּת תֵּשְׁבוּ, שִׁבְעַת יָמִים; כָּל-הָאֶזְרָח, בְּיִשְׂרָאֵל, יֵשְׁבוּ, בַּסֻּכֹּת. לְמַעַן, יֵדְעוּ דֹרֹתֵיכֶם, כִּי בַסֻּכּוֹת הוֹשַׁבְתִּי אֶת-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, בְּהוֹצִיאִי אוֹתָם מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם: אֲנִי, ה' אֱלֹהֵיכֶם."

(ויקרא כ"ג, מ"ג)

לצד מצוות הסוכה, שטעמה הוא היסטורי, מוזכרת נטילת ארבעת המינים, שטעמה הוא חקלאי:

"אַךְ בַּחֲמִשָּׁה עָשָׂר יוֹם לַחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי, בְּאָסְפְּכֶם אֶת-תְּבוּאַת הָאָרֶץ, תָּחֹגּוּ אֶת-חַג-ה', שִׁבְעַת יָמִים; בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן שַׁבָּתוֹן, וּבַיּוֹם הַשְּׁמִינִי שַׁבָּתוֹן. וּלְקַחְתֶּם לָכֶם בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן, פְּרִי עֵץ הָדָר כַּפֹּת תְּמָרִים, וַעֲנַף עֵץ-עָבֹת, וְעַרְבֵי-נָחַל".

(ויקרא, כ"ג, ל"ט-מ')

השמחה בחג, והחשיבות לשמח אחרים, נכללות אף הן כחחלק ממצות החג כפי שנאמר בספר דברים:

"וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ: אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ, וְעַבְדְּךָ וַאֲמָתֶךָ, וְהַלֵּוִי וְהַגֵּר וְהַיָּתוֹם וְהָאַלְמָנָה, אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ".

(דברים, ט"ז, י"ד)

וכן העלייה לרגל בחג הסוכות, כחלק מהעלייה לרגל בשלושת הרגלים: פסח שבועות וסוכות מוזכרת באותו מקום בספר דברים:

שָׁלוֹשׁ פְּעָמִים בַּשָּׁנָה יֵרָאֶה כָל-זְכוּרְךָ אֶת-פְּנֵי ה' אֱלֹהֶיךָ, בַּמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחָר--בְּחַג הַמַּצּוֹת וּבְחַג הַשָּׁבֻעוֹת, וּבְחַג הַסֻּכּוֹת".

(דברים ט"ז, ט"ז)

כשם שלחג הסוכות יש מצוות מרובות המלוות אותו, כך גם יש לו משמעויות רבות וערכים שונים הבאים לידי ביטוי במנהגי החג. אך ניתן לומר כי יש ערך אחד, ערך האחדות והשמחה המשותפת המאגד את מנהגיו השונים של החג יחד.

בתקופות השונות הודגשו מנהגים או ביטויים שונים של החג, אך בכולם ניתן למצוא את ההד של השמחה המאוחדת של כל עם ישראל.

אין לך חשבון עדיין? הרשמו עכשיו!

כניסה לחשבון